پرینتر چیست؟


پرینتر دستگاهی است که متن و خروجی گرافیکی را از رایانه دریافت میکند و اطلاعات را به کاغذ ، معمولاً به اندازه استاندارد 8.5 اینچ در 11 اینچ منتقل می کند. اندازه ، سرعت ، پیچیدگی و هزینه چاپگرها متفاوت است. به طور کلی از پرینترهای گران قیمت برای چاپهای بیشتر یا چاپ رنگی با وضوح بالا استفاده می شود.

چاپگرها را می توان به دو دسته چاپگرهای ضربه ای یا غیر ضربه ای تقسیم کرد. چاپگرهای اولیه چیزی شبیه به یک ماشین تحریر اتوماتیک کار می کردند ، بافشار دادن کلید هر یک از کاراکترها روی دستگاه کاغذ چاپ صورت میگرفت. چاپگر ماتریس نقطه ای ، یک چاپگر ضربه ای که همزمان بر روی کاغذ چاپ میکرد، یک گزینه ارزان قیمت محبوب بود.

معروف ترین چاپگرهای غیر ضربه ای چاپگر های جوهر افشان و چاپگر های لیزری هستند. جوهر افشان جوهر را از یک کارتریج جوهر در فاصله بسیار نزدیک به کاغذ در حین چرخش می پاشاند ، در حالی که چاپگر لیزری از یک پرتو لیزر منعکس شده از آینه برای جذب تونر به مناطق کاغذ انتخاب شده استفاده می کند و چاپ را انجام می دهد.

انواع مختلف چاپگر
امروزه تولیدکنندگان مختلفی در صنعت چاپگر فعالیت می کنند از جمله Canon، xerox، Epson، Hp و Lexmark و بسیاری دیگر. چندین نوع چاپگر نیز برای انتخاب وجود دارد که در زیر به بررسی آنها می پردازیم.

چاپگرهای جوهر افشان با پاشیدن جوهر بر روی کاغذ ، یک تصویر دیجیتالی را می سازند. اینها رایج ترین نوع چاپگرهای شخصی هستند.
از چاپگرهای کند تر برای ایجاد چاپ با کیفیت بالا و از چاپگر های سریع تر برای ایجاد چاپ های بیشتر استفاده می شود.چاپگرهای لیزری رنگی بیشتر در محیط های حرفه ای یافت می شوند.
چاپگرهای سه بعدی یک فناوری چاپگر نسبتاً جدید هستند. پرینتر سه بعدی با استفاده از یک فایل دیجیتال یک شئ فیزیکی ایجاد می کند. برای انجام این چاپ مواد مخصوصی را به صورت لایه به لایه روی هم قرار می دهد تا زمانی که فرایند چاپ شئ کامل شود.
چاپگرهای حرارتی با عبور کاغذ بر پوشش ترموکرومیک که از عناصر گرمایش الکتریکی تشکیل شده است ، تصویری را در ناحیه ای که پوشش گرم شده ایجاد میکند و آن مناطق به رنگ سیاه در می آیند و چاپ انجام می شود. چاپگر تصعید رنگ نوعی فناوری چاپ حرارتی است که از گرما برای انتقال رنگ بر روی مواد استفاده می کند.
چاپگرهای همه کاره دستگاه های چند منظوره ای هستند که چاپ را با فناوری های دیگر مانند دستگاه کپی ، اسکنر و یا دستگاه فکس ترکیب می کنند.
چاپگر های LED مشابه چاپگرهای لیزری هستند اما به جای لیزر از یک دیود ساطع کننده در چاپ استفاده می کنند .
چاپگرهای عکس مشابه چاپگرهای جوهر افشان هستند اما به طور مخصوص برای چاپ عکس هایی با کیفیت بالا طراحی شده اند که برای اطمینان از لکه نشدن جوهر، به جوهر زیاد و کاغذ مخصوص نیاز دارند.

انواع چاپگرهای قدیمی
چند نوع چاپگر نسل اول وجود دارد که قدیمی هستند و امروزه به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند:

چاپگر ماتریس نقطه ای: چاپ ماتریس نقطه ای یک فناوری چاپگر ضربه ای قدیمی برای اسناد متنی است که حروف را یک به یک روی کاغذ می زند. چاپگرهای ماتریس نقطه ای کیفیت چاپ بسیار اولیه ای را ارائه می دهند.
چاپگر خطی: چاپگری است که در لحظه یک خط متن را چاپ می کند. در حالی که این نوع چاپ قدیمی است ، اما هنوز مورد استفاده قرار می گیرند.

ویژگی هایی که باید در چاپگر جستجو کرد
چهار ویژگی چاپگر که بیشتر مورد توجه کاربران است عبارتند از:

رنگ: اکثر چاپگرهای مدرن چاپ رنگی را ارائه می دهند. با این حال ،همچنین آنها می توانند به صورت سیاه و سفید چاپ کنند. چاپگرهای رنگی گرانتر هستند زیرا از دو کارتریج جوهر (یکی رنگی و دیگری جوهر سیاه) یا تونرهایی استفاده می کنند که پس از چاپ تعداد مشخصی از صفحات باید توسط تعمیرکار تعویض یا شارژ شوند. البته چاپگر های رنگی دیگری هم وجود دارند که مخازن جوهر در کنار آن نصب شده و شارژ آنها به مهارت خاصی نیاز ندارد و می توانید خودتان آنها را شارژ کنید. کارتریج های جوهر یا کارتریج های تونر از مرکب سیاه ، فیروزه ای ، سرخابی و زرد تشکیل شده اند.
وضوح تصویر: وضوح چاپگر(وضوح متن و تصاویر روی کاغذ) معمولاً بر حسب نقطه در اینچ (dpi) اندازه گیری می شود. اکثر چاپگرهای ارزان قیمت رزولوشن 600 dpi ارائه می دهند که برای چاپ های عادی کافی است.
سرعت: اگر کاربر چاپ زیادی انجام می دهد ، سرعت چاپ یک ویژگی مهم است. چاپگرهای ارزان قیمت فقط حدود 3 تا 6 برگ در دقیقه چاپ می کنند. به طور کلی چاپگر های لیزری سرعت چاپ بالا تری را ارائه می دهند.
حافظه: اکثر چاپگرها دارای مقدار حافظه کمی معمولاً بین 2 تا 16 مگابایت هستند که توسط کاربر قابل افزایش است. داشتن حافظه بیشتر از حداقل مقدار حافظه در سرعت چاپ تصاویر بزرگ متاثر است